Μαρία Μπιρμπίλη

Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Τμήμα Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Η Μαρία Μπιρμπίλη (D.Phil. University of Oxford) είναι Αναπληρώτρια Καθηγήτρια στο Τμήμα Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης Α.Π.Θ. με γνωστικό αντικείμενο «Εφαρμοσμένη Παιδαγωγική στην Προσχολική Εκπαίδευση». Έχει ασχοληθεί ερευνητικά με τη διαλογική παιδαγωγική, τα ενδιαφέροντα των παιδιών και το ρόλο τους στην εκπαιδευτική διαδικασία, το παιχνίδι, τη συνεργασία σχολείου-οικογένειας και την αξιολόγηση για τη μάθηση στην προσχολική εκπαίδευση. Έχει δημοσιεύσεις σε ελληνικά και διεθνή περιοδικά και συλλογικούς τόμους, έχει επιμεληθεί, σε συνεργασία, αφιερώματα σε επιστημονικά περιοδικά και έχει συγγράψει βιβλίο με θέμα το ρόλο των ερωτήσεων στην προσχολική εκπαίδευση.