Σόνια Λυκομήτρου

Νηπιαγωγός, Διδάκτορας Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας

Η Σόνια Λυκομήτρου είναι Νηπιαγωγός, Διδάκτορας του Τμήματος Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας στο οποίο έχει επίσης διατελέσει μεταδιδάκτορας. Είναι μέλος της επιστημονικής ομάδας έργου στο πρόγραμμα VOICE, ενώ παλαιότερα υπήρξε μέλος της ομάδας έργου του προγράμματος Tocsin. Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα εστιάζουν σε θέματα που αφορούν στην διερεύνηση και κατανόηση των προσωπικών θεωριών των εκπαιδευτικών,στην ενίσχυση των δημοκρατικών εκπαιδευτικών πρακτικών στην προσχολική εκπαίδευση και στην υποστήριξη της επαγγελματικής μάθησης των εκπαιδευτικών, με έμφαση στον ρόλο του εκπαιδευτικού ως ερευνητή και αναστοχαζόμενου επαγγελματία. Έχει συμμετάσχει με ανακοινώσεις σε πολλά ευρωπαϊκά και πανελλήνια συνέδρια καθώς και σε ημερίδες. Έχει επίσης δημοσιεύσει άρθρα σε διεθνή και ελληνικά επιστημονικά περιοδικά με το σύστημα κριτών.