Κωνσταντίνος Καραδημητρίου

Επίκουρος Καθηγητής,  Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης στην Προσχολική Ηλικία,  Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης

Ο Κωνσταντίνος Καραδημητρίου (διδάκτορας Παιδαγωγικής - Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων) είναι Επίκουρος Καθηγητής στο Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης στην Προσχολική Ηλικία του Δ.Π.Θ. με γνωστικό αντικείμενο «Παιδαγωγική και Εφαρμογές για την Τυπική και την Άτυπη Εκπαίδευση». Η ερευνητική του ενασχόληση αφορά θέματα που σχετίζονται με σύγχρονες προσεγγίσεις της διδασκαλίας και της μάθησης σε τυπικά και εναλλακτικά εκπαιδευτικά περιβάλλοντα καθώς και την εκπαίδευση και επαγγελματική ανάπτυξη μελλοντικών εκπαιδευτικών ενώ έχει συμμετάσχει στην οργάνωση επιστημονικών συνεδρίων και συμποσίων με συναφή θεματολογία. Είναι ενεργό μέλος στην επιστημονική και συντακτική επιτροπή εκπαιδευτικών επιστημονικών περιοδικών καθώς και μέλος της Ο.Μ.Ε.Ρ. (Παγκόσμια Οργάνωση Προσχολικής Εκπαίδευσης).