Μαρία Καμπεζά

Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης και της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (Τ.Ε.Ε.Α.Π.Η.),  Πανεπιστήμιο Πατρών

Η Μαρία Καμπεζά είναι Αναπληρώτρια Καθηγήτρια στο Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης και της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (Τ.Ε.Ε.Α.Π.Η.) του Πανεπιστημίου Πατρών με γνωστικό αντικείμενο «Προσχολική Παιδαγωγική». Συμμετέχει σε συνέδρια τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό, σε ευρωπαϊκά και εθνικά ερευνητικά προγράμματα και δημοσιεύει σε ελληνικά και διεθνή περιοδικά. Η ερευνητική και συγγραφική της δραστηριότητα επικεντρώνεται σε ζητήματα μάθησης και διδασκαλίας στην προσχολική ηλικία και πιο συγκεκριμένα σε διαδικασίες ανίχνευσης των ιδεών των παιδιών και τον εκπαιδευτικό σχεδιασμό προγραμμάτων, στη διαφοροποιημένη παιδαγωγική, στις συμμετοχικές μεθόδους μάθησης και έρευνας, στην παιδαγωγική του παιχνιδιού, στη συνεργασία οικογένειας-σχολείου, καθώς και στην εκπαίδευση μελλοντικών και εν ενεργεία εκπαιδευτικών. Ασχολείται ιδιαίτερα με την πρακτική άσκηση των φοιτητριών/των του Τ.Ε.Ε.Α.Π.Η. και συμμετέχει στο Δίκτυο Πρακτικών Ασκήσεων Τμημάτων Προσχολικής Εκπαίδευσης.