Σοφία Βέλκου

Η Κυριακή Βέλκου είναι Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Προσχολικής Αγωγής στο 2ο ΠΕΚΕΣ Κεντρικής Μακεδονίας. Είναι υποψήφια διδάκτωρ στο Τμήμα Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας με αντικείμενο την διερεύνηση και την υποστήριξη πρακτικών  εκπαιδευτικού προγραμματισμού και επαγγελματικής μάθησης των νηπιαγωγών. Έχει συμμετάσχει σε ποικίλα Ευρωπαϊκά και εθνικά προγράμματα και οι δημοσιεύσεις της αφορούν μεταξύ άλλων την υποστήριξη της επαγγελματικής μάθησης των εκπαιδευτικών και την ενίσχυση της συμμετοχής των γονέων στην εκπαιδευτική διαδικασία.  Αυτή τη στιγμή δραστηριοποιείται στο πρόγραμμα VOICE και στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα παρέμβασης SWPBS (Προώθησης της Ευημερίας για τη θετική ενίσχυση της συμπεριφοράς στο σχολείο).