Βάσω Αλεξίου

Νηπιαγωγός, Διδάκτωρ Παιδαγωγικής Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας

Η Βάσω Αλεξίου είναι Νηπιαγωγός, Διδάκτωρ Παιδαγωγικής του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας. Η διδακτορική της διατριβή αφορούσε στην διερεύνηση των πεποιθήσεων και πρακτικών των νηπιαγωγών σε σχέση με την συμμετοχή των παιδιών στην εκπαιδευτική διαδικασία και στην υποστήριξη της επαγγελματικής μάθησης μιας ομάδας νηπιαγωγών με σκοπό την ενίσχυση της συμμετοχής των παιδιών στην λήψη αποφάσεων στο καθημερινό εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Είναι μέλος της επιστημονικής ομάδας του προγράμματος VOICE. Τα παιδαγωγικά και επιστημονικά της ενδιαφέροντα αφορούν κυρίως την ενεργητική ακρόαση της φωνής των παιδιών και άλλες στρατηγικές υποστήριξης και ενίσχυσης των απόψεων των παιδιών στα πλαίσια μιας δημοκρατικής προσχολικής εκπαίδευσης που σέβεται τις ανάγκες και τα δικαιώματα των παιδιών. Έχει αρκετές δημοσιεύσεις και συμμετοχές σε συνέδρια και ημερίδες και έχει υλοποιήσει αρκετά εκπαιδευτικά προγράμματα με θέματα, μεταξύ άλλων, την συνεργατική μάθηση, τις κοινωνικές δεξιότητες και τη συμμετοχή των παιδιών στην εκπαιδευτική διαδικασία.  Έχει λάβει μέρος σε πανεπιστημιακά ερευνητικά προγράμματα και έχει εργαστεί για πολλά χρόνια ως αποσπασμένη στο Τμήμα Νηπιαγωγών του ΠΔΜ για τις ανάγκες της Πρακτικής Άσκησης υποστηρίζοντας τους φοιτητές στην οργάνωση και το σχεδιασμό των εκπαιδευτικών τους προγραμμάτων. Είναι μέλος του δικτύου Teachers4Europe στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ KA3 «Teachers4Europe: setting a Agora for Democratic Culture» που προάγει τις ικανότητες των μαθητών και υποστηρίζει τις δημοκρατικές αξίες, τα θεμελιώδη δικαιώματα, τη διαπολιτισμική κατανόηση, τον ελεύθερο διάλογο, την ενεργή συμμετοχή και τη λήψη αποφάσεων.